Higiena jamy ustnej

PRAWIDŁOWA PIELĘGNACJA JAMY USTNEJ

Prawidłowy sposób mycia zębów

Pięć wskazówek dotyczących pielęgnacji zębów
Myj zęby co najmniej dwa razy dziennie, a raz dziennie stosuj szczoteczkę międzyzębową, nić lub wykałaczki dentystyczne. Nie podjadaj pomiędzy posiłkami. Po każdorazowym działaniu kwasów zęby muszą odpocząć przynajmniej godzinę. Zadbaj o zwiększenie dawki fluorku poprzez stosowanie fluoryzowanej pasty do zębów, płynów do płukania jamy ustnej czy nasyconej fluorkiem wykałaczki dentystycznej. Regularne stosowanie fluoryzowanych produktów powoduje, iż zęby stają się twardsze i mocniejsze, a przez to są bardziej odporne na działanie bakterii i kwasów. Uwaga: szczoteczkę wymieniaj jak najczęściej, co najmniej raz na miesiąc!

Technika
Technika mycia zębów powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Wielu dentystów zaleca jednak myć zęby w następujący sposób: przyciśnij szczoteczkę pod kątem 45° do krawędzi dziąseł, a następnie kolistymi ruchami przesuwaj ją od krawędzi dziąseł w kierunku korony zębów. Wyczyść w ten sposób zewnętrzną i wewnętrzną część zębów. Szczotkuj powierzchnie żujące zębów trzonowych krótkimi ruchami w tył i w przód.

Kiedy? I jak często?
Myj zęby regularnie dwa razy dziennie.

W jaki sposób czyścić przestrzenie międzyzębowe?
Przestrzenie międzyzębowe najlepiej czyścić za pomocą nici dentystycznej, która z łatwością dociera nawet w najciaśniejsze miejsca.

Prawidłowe stosowanie nici dentystycznej
Urwij kawałek nici dentystycznej o długości ok. 40 cm, owiń jej końce na palcach środowych obu rąk, a następnie napnij nić na długości kilku centymetrów pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Ostrożnie wprowadź nić w przestrzeń międzyzębową i przesuwaj ją ruchami w górę i w dół w stosunku do krawędzi dziąseł, aby uniknąć ich uszkodzenia. Po użyciu nici wypłucz usta wodą.

Prawidłowa higiena języka

Dlaczego należy czyścić język?
Powierzchnia języka stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii, dlatego osad bakteryjny powstaje na niej bardzo szybko. Konsekwencją nadmiernego osadu bakteryjnego może być np. nieświeży oddech, zaburzenia zmysłu smaku lub ogólne dolegliwości zdrowotne. Jeśli osad bakteryjny nie zostanie usunięty z języka, przeniesie się on z pewnością na powierzchnię zębów.

Na czym polega profesjonalne czyszczenie języka u stomatologa?
Stomatolog jest w stanie dokładnie zdiagnozować przyczynę nieświeżego oddechu. W celu profesjonalnego oczyszczenia języka z osadu wykorzystuje on szczoteczki obrotowe oraz żel zawierający chlorheksydynę.

Technika/wskazówki
Aby usunąć osad bakteryjny, czyść język specjalną szczoteczką do czyszczenia języka. Używanie takiej szczoteczki eliminuje nieświeży oddech oraz zapobiega powstawaniu osadu bakteryjnego na języku. Wąski kształt szczoteczki umożliwia czyszczenie powierzchni blisko gardła, gdzie skupisko bakterii jest największe.

Kiedy? I jak często?
Język należy czyścić codziennie.

przeczytaj również

Zobacz więcej >

XYLIMED krople do nosa z ksylitolem.

XYLIMED krople do nosa z ksylitolem.

Higiena jamy ustnej

PRAWIDŁOWA PIELĘGNACJA JAMY USTNEJ